Barion Pixel

Fürdőteával igazi kikapcsolódást jelentenek az énpercek

A teázásnak több évezredes hagyománya van, de – mint oly sok jó dolog – ezt is egy egyszerű véletlennek köszönhetjük. Több legenda is szól a tea megismeréséről. Az egyik szerint maga Buddha volt az, akinek a csészéjébe hullott néhány tealevél, ezzel megízesítve vizét. Egy másik legenda szerint még időszámításunk előtt 2700 körül pottyantak bele tealevelek az addig csak dísznövényként tartott teacserjékről Sen Nung kínai császár poharába, melyből épp egészségmegőrző forró vizét kortyolta volna el. Az uralkodó – mivel igen kellemes illata volt a főzetnek – belekóstolt és úgy döntött, hogy a tiszta, forró víz helyett inkább ezt inná minden nap, hiszen jó íze és frissítő hatással is bírt.

A teacserje leveleit sokáig kizárólag gyógynövényként használták az ókori Kínában, élvezeti cikként csak később indult hódító útjára. Addig azonban nemcsak e cserje levelét használták az orvosok és gyógyítók főzetként, hanem többféle gyógynövényt is beáztattak forró vízbe, így kioldva belőlük a hasznos összetevőket. Ezek a főzetek – más néven teák – Európában is a népi gyógyászat komoly részét képezték, manapság pedig reneszánszukat élik. Ezek nem tartalmaznak valódi teafüvet, csak és kizárólag gyógynövények bizonyos részeit és virágszirmokat, vagy gyümölcsdarabokat, a kellemesebb illat és íz miatt. Sokak számára ma is egy-egy csésze gyógytea elkortyolása jelenti az énperceket a hajszolt napokon.

Nemcsak belsőleg, külsőleg is jót tesznek a gyógynövények

Ha feldúltak, fáradtak vagyunk, netán betegség kínoz minket, a legegyszerűbb kinyitni a teásdobozt és kiválasztani a megfelelő gyógynövényt, ami kúraszerűen alkalmazva hozzájárulhat a probléma megoldásához. Ráadásul egy-egy csésze tea nemcsak segíthet gyógyulni, de a szervezetünk hidratációjához is hozzájárul. Viszont – mivel az egyes gyógynövények nemcsak belsőleg, de külsőleg is csodás hatással bírnak – nem meglepő, hogy idővel a fürdővízbe is belekerültek illóolajok, kivonatok és szárított formában. Az E-keverdében összeállítható fürdőteák ezek legjavát tartalmazzák. A levendula nemcsak az idegeket, hanem az irritált bőrt is nyugtatja, ápolja, a szintén nyugtató hatású citromfű pedig a reumatikus fájdalmakat enyhíti. A menta felfrissít és revitalizál, miközben gyulladásgátló hatásával ragyogóvá teszi a bőrt. A citrom magas C-vitamin tartalmával a pigmentfoltok ellen veszi fel a harcot, nem utolsó sorban pedig jókedvre derít. A hibiszkusz, az ylang-ylang és a muskotályzsálya pedig a mámorító illatok világába repít minket fürdőzés közben, és az izomgörcsöket és menstruációs görcsöket lazítják.

Most akkor só vagy tea?

A fürdőteák tulajdonképpen olyan fürdősók, melyek hatását a gyógynövények és virágszirmok teszik teljessé. De a só lehet akár cukor is! A legtöbb fürdősóba parajdi vagy Epsom-só kerül, melyek igen jó hatással vannak testre és lélekre egyaránt. A parajdi só 84 féle hatóanyagának segítségével regenerálja és méregteleníti, valamint feszesíti a bőrt, de az ekcéma tünetei ellen is hatásos segítséget nyújt. Az Epsom-sós – közismertebb nevén keserűsós – fürdő stresszoldó hatásának köszönhetően pedig mindenki úgy alszik utána, mint a tej, így alvászavarok esetén igencsak ajánlott a használata. Emellett normalizálja a zsíros bőr faggyútermelését, enyhíti a gyulladásos tüneteket és feltölti a szöveteket magnéziummal. Mivel mindig fürdősóról beszélünk, talán nem is gondolnánk, hogy a nádcukor is remek alapja lehet egy fürdőteának, pedig így van! Ugyan ennek fogyasztása sem ajánlott nagy mennyiségben, a testápolásban különösen kedvező hatásáról ismert, ugyanis remek bőrradírozó tulajdonságokkal bír. Sokan olíva- vagy szőlőmagolajjal keverik és így használják fel, de fürdőteában, különféle virágokkal és gyógynövényekkel keverve még csodásabb fürdőélményt élhetünk át.

Ebben különbözik a fürdőtea más fürdőszerektől

Ugyan a fürdőtea tulajdonképpen egy gyógynövényekkel és virágokkal dúsított fürdősó, mégis indokolt a különleges elnevezés. Ahhoz ugyanis, hogy a legjobb hatást kifejtse, érdemes kenderből készült vászontasakba – egyfajta teafilterbe – tölteni a fürdőhöz szükséges mennyiséget. A finom anyagon keresztül kioldódnak a hatóanyagok és akár masszázspárnaként vagy bőrradírozásra is lehet így használni a fürdőteát.

0
A kosár tartalma