Barion Pixel

Teafa illóolaj – sokoldalú segítség a problémás bőrnek

Teafa illóolaj kozmetikum

A teafa illóolaj napjaink egyik legkedveltebb hatóanyaga. Pozitívumai miatt számos területen alkalmazzák: általános tisztítószerként a háztartás fertőtlenítésekor legalább annyira eredményes, mint természetes vírus- vagy gombaölőként kézfertőtlenítés esetén. Gyulladáscsökkentő és antibakteriális hatásának köszönhetően sokoldalú megoldást kínál a problémás bőr számára is. Ezért a teafaolaj-koncentrátum jó néhány ápoló kozmetikum kiemelkedő összetevője.

Bár a teafaolaj jótékony hatásait napestig sorolhatnánk, nagyon fontos, hogy megfelelően alkalmazzuk. Mire jó a teafaolaj? Milyen esetekben és hogyan érdemes használni? Összegyűjtöttük a leghasznosabb tudnivalókat.

Honnan származik és mire jó a teafa illóolaj?

A teafa Ausztráliában őshonos növény, a Melaleuca nemzetséghez tartozik. A legnagyobb mennyiségben a Melaleuca alternifolia leveléből nyerik az illóolajat. A kontinens őslakosai már évszázadokkal korábban felfedezték a fa leveleiből préselt illóolaj pozitívumait. Egyes tavak vize gyógyító hatással bírt a bőrbetegségekkel szemben, amelyek partján – mint később kiderült – teafák nőttek. A vízbe hulló falevelek voltak felelős a víz bőrgyógyító hatásáért. Idővel szerencsére Európáig is eljutott a természetes csodaszer, amit mostanra a legtöbben könnyen felismerünk friss és egyben nagyon meghatározó, kámforos illatáról.

De mire is jó pontosan a teafaolaj?

A teafa illóolaj alkalmazása elképesztően sokrétű, de a legtöbb ember számára bőrgyógyító hatása miatt lett a fürdőszobaszekrény egyik legféltettebb kincse.

A fő hatóanyaga a terpinén-4-ol, amit legalább 30%-os töménységben tartalmaz az illóolaj, ennek a vegyületnek kulcsszerepe van az antimikróbás hatásban.

Épp ezért, napjainkban sok olyan sampont, krémet, arctisztítót lehet vásárolni, amelyeknek a teafaolaj a fő összetevője. Természetesen “tisztán”, 100%-os koncentrátumban is kapható.

Teafaolaj bőrproblémákra – egyszerű megoldás összetett bajokra is

Napjainkra kutatásokkal bizonyították, hogy a teafaolaj az intenzív gombaölő, fertőtlenítő hatásának hála képes felvenni a bőrgyógyászati problémákkal a harcot. Megfelelő orvosi útmutatás mellett a pattanásos, aknés bőr, de a korpás fejbőr kezelésére is gyakran használják az ausztrál gyógyírt.

Teafa illóolaj arcra és testre: akné, szemölcs, herpesz távozzatok!

Gondoltad volna, hogy a teafa illóolaj olyan kellemetlen dermatológiai problémákkal szemben is megoldás lehet mint a körömgomba, az aknés bőr, a szemölcs vagy az ajakherpesz? Antibakteriális és gyulladáscsökkentő hatása segít a különböző baktériumok elpusztításában, míg gombaölő tulajdonsága miatt a teafa illóolaj a körömgomba, szemölcs és ajakherpesz tüneteinek csökkentésében is szerepet játszik.

Így alkalmazd:

  • Teafaolaj pattanásra: tegyél 1-2 csepp teafaolajat egy bázisolajba, majd a keverékbe márts bele egy fültisztító pálcikát! Ezután már ecsetelheted is a pattanásos vagy aknés bőrt. A teafaolajból fürdővízbe is csepegtethetsz, amennyiben a tested több területén is szeretnél megszabadulni a kellemetlenségektől.
  • Teafaolaj herpeszre: amikor ajakherpesszel küzdesz, jobb, hogyha minél előbb kezelésbe veszed a problémát. Az első tünetek jelentkezésével máris tehetsz egy csepp olajat a problémás területre. A hatékonyság érdekében minimum egy hétig ismételd a folyamatot!
  • Teafaolaj szemölcsre: a szemölcsöt szintén helyileg, napról napra, kb. 2-3 alkalommal kell ecsetelni ahhoz, hogy a kezelés sikeres legyen.

Teafaolaj hajra – Ints búcsút a korpás fejbőrnek!

Korpás fejbőr? A teafa illóolajat hajra is alkalmazhatod. Amennyiben nem találod a teafaolajat a hajápoló termékeid összetevői között, vegyél egy 100%-os koncentrátumot! Ebből 3 cseppet érdemes hozzátenni ahhoz a sampon-anyagmennyiséghez, amennyit használsz a hajmosások alkalmával (kb. 15 ml. A samponozás ilyenkor is ugyanúgy zajlik, mint minden más esetben, a különbség, hogy a habot pár percig fent kell hagyni. Így a teafaolaj ki tudja fejteni a hatását, aminek köszönhetően szabályozni tudja a fejbőr faggyútermelését, meggátolja a korpaképződést és enyhíti a viszketési tüneteket.

Ezekre figyelj a teafa illóolaj használata során

Hiába a sok pozitívum, hogyha a teafaolaj átgondolatlan használatával csak több problémát okozol magadnak. Ezért mielőtt alkalmazni kezdenéd, a következő tudnivalók szem előtt tartása mellett, bőrgyógyásszal is mindig egyeztess!

Teafaolaj használata házilag

Amikor a teafaolajat otthon, házilag kezded alkalmazni, fontos, hogy a legtöbb esetben bázis- vagy vívőolajjal közösen használd, ne pedig közvetlenül. Erre tökéletesen alkalmas például az olíva-, a szőlőmag-, a ligetszépe-, de az argánolaj is. (Kivétel erősíti a szabályt: szemölcs és körömgomba esetében, bátran használhatod helyileg is a teafaolajat.) A hígításkor mindig figyelj arra is, hogy az eszközök, amiket használsz fertőtlenítve legyenek. A saját kezűleg készített gyógyírt kb. 2 hétig tudod használni; tartósítószer hiányában ne áll el tovább.

Figyelj oda a teafaolaj-koncentráció mértékére is!

Nincsenek pontos, tudományos adatok arról, hogy a teafaolaj otthoni hígításának mi az az aránya, aminek értékét nem szabad túllépni. Kapaszkodót jelenthetnek ilyenkor a teafaolajjal dúsított kozmetikumok, amelyek olajtartalma 5 és 10% között mozog.
Az erősséget viszont az is befolyásolja, hogy a teafaolajat mire használnád. Mivel az intenzitás mértéke az érzékenyebb bőrű embereknél allergiás reakciókat is kiválthat és a gyulladásos bőrbetegségeket is fokozhatja, ezért érdemes résen lenni, és szakember segítségét kérni a témában.

A probléma esetlegesen elkerülhető, ha az allergiára hajlamos, illetve érzékeny bőrűek az első alkalmazás során, csak kis bőrfelületre viszik fel a megfelelő hígítású teafaolajat, és csak akkor kezdik el a kezelést, ha 2 napon belül nem pirosodik ki a bekent terület.

A teafaolaj belsőleg történő alkalmazásáról

Az illóolajok belsőleg történő alkalmazása veszélyt jelent a szervezetre. Vannak ugyan esetek, amikor fitoterapeuta ajánlására (szakmai tanácsok betartása mellett) mégis van rá példa, azonban csakis szakember tudja megállapítani, hogy milyen koncentráció és hígítás nem jelent problémát. Ezért az illóolajok és így a teafaolaj lenyelése is tilos, mert mérgező hatása van. A teafaolaj közismert mellékhatása a szédülés, a hallucináció, hányás-hasmenés, zavarodottság.

Teafa illóolaj gyerekeknek és terhesség alatt: mit szabad és mit nem?

Kevesen tudják, de várandósan még az aromaterápia sem feltétlenül engedélyezett. Sok illóolajnak van ugyanis vérbőséget okozó hatása. (Ezeknek olyan súlyos következménye is lehet, mint a vetélés vagy a koraszülés.) A teafaolajat el kell kerülni a terhesség alatt. Várandósan válassz inkább biztonsággal használható illóolajakat, hogy ne kelljen emiatt aggódni.

Babáknál és kisgyermekeknél azonban már alkalmazható a teafa illóolaj, de kizárólag hígítva. Ha belekevered a kicsi popsikenőcsébe vagy bármelyik babakrémébe, nagy segítséget fog nyújtani a kiütések megszüntetésében. A babák bőre nagyon érzékeny, így itt mindenképp el kell végezni a fentebb említett, kis bőrfelületen való 2 napos bőrpróbát.

100% természetes Mix Your Nature dezodor teafa illóolajjal

Dezodor teada illóolajjal

A teafa illóolaj hatását akkor fogod igazán megérteni, amikor először megtapasztalod milyen gyorsan képes felvenni a harcot a bőrproblémákkal.

Dezodor stift – 50g

Ahogy láthattad, számos módon hasznosíthatod, az E-keverdénkben pedig a 100%-ig természetes Mix Your Nature dezodorodhoz is hozzáadhatod. Élvezd a természetes, alumíniumsó mentes dezodort az üde teafa illattal!

0
A kosár tartalma